- 31 Ağu 2021 - 17:22 G: 31 Ağu 2021 - 20:02

Büyük müjde verildi! Ağızlardan bal akıyor! En düşük tutarı 1.420 lira en yüksek tutarı ise aylık 2.840 lira maaş ve 8 destek

Tek tek duyuruldu ve gönüllere su serpildi. Devlet, farklı nedenlerle işinden olan sigortalıların işlerini kaybetmelerinden kaynaklı uğradıkları gelir kaybını bir zaman ve belirli bir ölçüde karşılıyor. Buna 'işsizlik maaşı' deniyor. İşsizlik maaşının en düşük tutarı 1.420 lira, en yüksek de 2 bin 840 lira.

mask

 Yani bu yıl içerisinde işsiz kalan bir çalışanın, 10 ayda alacağı para maksimum 28 bin 400 lira olacak. 6 ay en düşükten maaş alanın eline ise toplamda 8 bin 520 lira geçecek. Sigortalı olarak çalışmakta iken işsiz kalan işçi işsizlik maaşını şahsen İŞKUR'a müracaat ederek ya da elektronik ortamda müracaat ederek alabilirler. 

Büyük müjde verildi! Ağızlardan bal akıyor! En düşük tutarı 1.420 lira en yüksek tutarı ise aylık 2.840 lira maaş ve 8 destek

Tek tek duyuruldu ve gönüllere su serpildi. Devlet, farklı nedenlerle işinden olan sigortalıların işlerini kaybetmelerinden kaynaklı uğradıkları gelir kaybını bir zaman ve belirli bir ölçüde karşılıyor. Buna 'işsizlik maaşı' deniyor. İşsizlik maaşının en düşük tutarı 1.420 lira, en yüksek de 2 bin 840 lira. Yani bu yıl içerisinde işsiz kalan bir çalışanın, 10 ayda alacağı para maksimum 28 bin 400 lira olacak. 6 ay en düşükten maaş alanın eline ise toplamda 8 bin 520 lira geçecek. Sigortalı olarak çalışmakta iken işsiz kalan işçi işsizlik maaşını şahsen İŞKUR'a müracaat ederek ya da elektronik ortamda müracaat ederek alabilirler.

2/8
mask

10 AY BOYUNCA ÖDEME

Adına en az 600 gün prim ödenene 6 ay, 900 gün prim ödenene 8 ay, 1080 gün prim ödenene 10 ay işsizlik maaşı bağlanıyor. Kısa çalışmada ve bedava izinde geçtiğimiz süreler, işsizlik maaşından düşülmüyor. İşsizlik maaşı için işten çıkış belgesi verildikten sonra 30 gün içerisinde İşkur'a başvurmak şart. 'iskur.gov.tr' adresi ile e-Devlet üzerinden ya da İşkur'a elden başvurulabilir.

3/8
mask

İŞ GARANTİLİ ÜCRETSİZ KURS

Devlet işsizlere 2 bin 840 lira maaşın yanı sıra Türkiye'nin her ilinde İşkur aracılığıyla uygulamalı bedava mesleki eğitim uygulamaları ve iş garantili kurs olanağı da sunuyor. Üstelik günlük harçlık da ödeniyor. Kadınların kendine ve çocukları için verdiği katkılar da var. İşte sağlanan 8 destek ile ilgili her şey:

1-İŞBAŞI EĞİTİM: İşkur'a kayıt yaptıran işsizler işbaşı eğitim uygulamalarına da katılabiliyor. Tarımsal faaliyette bulunanlar ile isteğe bağlı sigortalı sayılanlar, sosyal yardım, engelli maaşı ile dul ve yetim aylığı alanlar da işbaşı eğitim programından yararlanabiliyor.

4/8
mask

2-GÜNLÜK HARÇLIK: İşbaşı eğitim uygulamaları haftada 45 saat, ayda 26 gün olarak uygulanıyor. İş arayan statüsündeki vatandaşlara günlük 108.68 lira ödenirken bu rakam öğrenciler için 81.51 lira, işsizlik ödeneği alanlara 54.34 lira olarak uygulanıyor. Ödeme, geleceğin meslekleri eğitim programında ise 115 liraya ulaşıyor. Hem işsizlik maaşı alıp hem de programa katılan bir bireyin ayda 1.412 lira da harçlığı oluyor. Böylece işsizin aylık geliri 4 bin 252 liraya kadar çıkabiliyor.

3-MESLEK EĞİTİM: Geleneksel mesleklerde mesleki eğitim kurslarına katılanlara günlük 45 lira ödeniyor. İstihdam garantisiz mesleki eğitim kursuna katılanlara günlük 35 lira harçlık var. Sanayi sektöründeki mesleklerde düzenlenen istihdam garantili mesleki eğitim kurslarına katılanlara günlük 70 lira veriliyor.

5/8
mask

4-TOPLUM YARARINA PROGRAM: İşkur aracılığıyla düzenlenen bu programla, işsizlerin gelir elde etmesi sağlanıyor. Asgari ücret (2021 için net 2 bin 825 lira) kadar ödeme yapılıyor.

5-BEDAVA SAĞLIK: İşsizlik ödeneği alan ya da işbaşı eğitim uygulamalarına katılan işsizlerin iş kazası ve meslek hastalığı sigortası primi ile Genel Sağlık Sigortası (GSS) prim giderleri devlet yönünden karşılanıyor. Bu süreçte işsizin kendisi ve bakmakla yükümlü bulunduğu eş ve çocukları sağlık hizmetlerinden bedava faydalanabiliyor.

6-DANIŞMANLIK: İşkur, işsizlere danışmanlık hizmeti de veriyor. İş ve meslek danışmanları, işsizlerin istihdamı amacıyla destek sağlıyor. Bunun amacıyla ek bir ücret de alınmıyor.

6/8
mask

ANNELER İÇİN 400 LİRA

7-KREŞ YARDIMI: Sanayi sektöründeki mesleklerde düzenlenen istihdam garantili mesleki eğitim kurslarına katılan kadınların bakmakla yükümlü oldukları 2-5 yaş arası çocukları amacıyla aylık 400 lira bakım desteği (kreş yardımı) yapılıyor.

8-KADINA KATKI: 'İşte Anne Projesi' kapsamında 0-15 yaş arasında çocuğu olan ve İş Kulübü avantajlarından faydalanan ve akabinde istihdam garantili mesleki eğitim kurslarına katılan bayanlara günlük 110 lira zaruri gider ödemesi var.

7/8
mask

KATILIM ŞARTLARI NELER?

1. İşkur'a kayıtlı işsiz olmak.

2. 15 yaşını tamamlamış olmak.

3. Mesleğin gereklerine makul olarak tespit edilen özel şartlara sahip olmak.

4. Aynı meslekte düzenlenen İşkur kursunu tamamlamamış olmak.

5. İş ve meslek danışmanlığı hizmetlerinden faydalanmak.

6. Emekli olmamak.

8/8
mask

İşsizlik Maaşı Nedir?

Hizmet akdi ile bir işyerinde çalışmakta iken istek, yetenek, sağlık ve yeterliliği olmasına rağmen, herhangi bir kasıt unsuru bulunmaksızın işini kaybeden sigortalıların işlerini kaybetmeleri nedeniyle uğramış oldukları gelir kaybının bir zaman ve belirli bir ölçüde karşılayan geçici destek işsizlik sigortası olarak adlandırılmaktadır.

İşsizlik sigortası kapsamında olan kişilere işsiz kalması halinde ödenen geçici destek tutarı ise işsizlik maaşı ya da işsizlik ödeneği olarak adlandırılır.4447 Sayılı İşsizlik Sigortası Kanunu kapsamında içeriği tanımlanmış olan işsizlik maaşı sigortalı çalışanlar için yasadaki şartları sağlamış olmaları şartıyla geçici bir güvence sistemidir.

31 Ağu 2021 - 17:22 - Ekonomi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak MKG Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan MKG Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler MKG Haber editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı MKG Haber değil haberi geçen ajanstır.
Sitemizde yayımlanan içerikler editörler tarafından yazılmaktadır. Materyal "Video, Fotoğraf" Telif hakkı veya hak sahibi iseniz içeriğinizin kaldırılması için lütfen bizimle iletişime geçiniz!