- 31 Ağu 2021 - 17:51 G: 31 Ağu 2021 - 23:01

SGK o parayı anında size geri ödüyor! Ve peş peşe açıklandı! 4.000 lira, milyonlar için geçerli...

Peş peşe açıklandı. Ve neticesinde belli oldu! Sosyal Emniyet Kurumu'na SGK askerlik ya da doğum borçlanması yapanlar, ödedikleri paranın en az yüzde 15'ini ödeme indirimi yolu ile geri alabilirler.

mask

 İki senelik doğum borçlanması yapan bir şahsın sağlayacağı üstünlük 4 bin lirayı aşar. SGK'ya oluşturulan hizmet borçlanmalarında ödenti üstünlüğünden faydalanabilmek için detaylara ilgi etmek gerekir. 

Peki doğum borçlanmasını bugün ödemek yerine emeklilik tarihine yakın ödemek arasında bir üstünlük söz konusu mu? Yıldan seneye artış seviyesi ne kadardır? Mevduat seviyesine mi endekslidir? Doğum borçlanması en geç şu vakit yapılmalı gibi yasal bir hal var mıdır?

2/7
mask

Milyonları ilgilendiren gelişmekler peşi sıra yaşandı. SGK paraların bir kısmını iade ediyor. Sosyal Emniyet Kurumu'na (SGK) askerlik ya da doğum borçlanması yapanlar, ödedikleri paranın en az yüzde 15'ini vergi indirimi yolu ile geri alabilirler. Borçlanmanın çalışırken yapılması maliyeti azaltıyor. Örneğin 27 bin 475 TL ödeyen kişi 4 bin 121 lirayı geri alıyor. Doğum borçlanmasını bugün ödemek yerine emeklilik tarihine yakın ödemek arasında bir üstünlük söz konusu mu? Doğum borçlanması en geç şu vakit yapılmalı gibi yasal bir durum var mıdır? Emekli maaşı bakımından bir fark oluyor mu?

3/7
mask

ASGARİ ÜCRETE ENDEKSLİ

Sosyal Güvenlik Kurumu'na (SGK) oluşturulan doğum ve askerlik borçlanması gibi hizmet borçlanmalarında (Emekli Sandığı iştirakçileri hariç) ödenen primler asgari ücrete endekslidir. Asgari ücret artışının enflasyonun altında kaldığı ya da enflasyona yakın olduğu senelerde borçlanma gerçekleştirmek üstünlük sağlayabilir. Borçlanmalar brüt asgari ücret ile bunun 7.5 katı arasında sigortalının kendisince tespit edilen tutarın yüzde 32'si seviyesinde prim ödeyerek yapılır.

4/7
mask

1 ÇOCUK İÇİN 27 BİN 475 LİRA ÖDENİYOR

2021 senesi asgari ücret rakamına göre, bir günlük borçlanma primi 38.16 TL ile 286.20 TL arasında olabilir. Asgari ücret üzerinden bir çocuk için 2 senelik (720 gün) doğum borçlanması yapanların bu sene 27 bin 475 TL ödemesi gerekir.

Borçlanmanın ne vakit yapılacağına dair bir sınırlama yok. Bugün de yapılabilir, emeklilik yaşını doldurmaya kısa vakit kala da yapılabilir. Fakat, borçlanma için SGK'ya başvurulduğunda, tahakkuk eden primin bir ay içerisinde ödenmesi gerekiyor.

5/7
mask

4 BİN 121 LİRA VERGİ İADESİ ALINIYOR

Ücret geliri elde edenler doğum ve askerlik borçlanması için ödedikleri primi, gelir vergisine temel kazançlarından indirebilirler. Örneğin 27 bin 475 TL tutarındaki primin kazançlardan indirilmesiyle, en düşük vergi seviyesi (yüzde 15) uygulandığında dahi 4 bin 121 TL'si ödenecek vergiden mahsup edilir. Bir nevi 4 bin 121 TL tutarında vergi iadesi alınır.

6/7
mask

EMEKLİ MAAŞI BAKIMINDAN ARADA FARK YOK

Emeklilik için eksik günlerin doğum borçlanması ya da isteğe bağlı sigorta primiyle tamamlanmasıyla fiilen çalışarak tamamlanması arasında emekli aylığı bakımından bir fark bulunmuyor. Fakat, yukarıda anlattığım vergi indirimi avantajı dolayısıyla borçlanmanın fiilen çalışırken yapılması, borçlanma maliyetini azaltır.

Son beş sene içerisinde askerlik ya da doğum borçlanması yaptığı durumda vergi indiriminden yararlanmamış olanlar, geriye dönük talepte bulunabilirler.

SGK sisteminde borçlanma yapan vatandaşlara ödediklerin prim üzerinden dolaylı iade yapılabilmektedir. Buna örnek verilebilecek olursa doğum ya da askerlik borçlanması kapsamında 27.475 TL ödendiğini düşünelim.

7/7
mask

Vatandaşın cebinden bu para çıkıp SGK'nın hesaplarına aktarılmıştır. SGK tarafından vatandaşa bu para iade edilmez. Fakat Çalışanların gelir vergisine temel kazançlarından bu ücret bir anlamda aide alınabilir. En düşük vergi oranı yüzde 15 olduğu düşünülürse 27.475 TL'lik primin kazançlardan indirilmesi ile 4.121 T'lik tutar vergiden mahsup edilir. Bu şekilde vergi iadesi alınmış olur.

31 Ağu 2021 - 17:51 - Ekonomi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak MKG Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan MKG Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler MKG Haber editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı MKG Haber değil haberi geçen ajanstır.
Sitemizde yayımlanan içerikler editörler tarafından yazılmaktadır. Materyal "Video, Fotoğraf" Telif hakkı veya hak sahibi iseniz içeriğinizin kaldırılması için lütfen bizimle iletişime geçiniz!