- 24 Eki 2021 - 22:05 G: 24 Eki 2021 - 22:15

Asgari ücretle ilgili flaş karar! ‘Asgari ücretle yaşamak olağan akışa ters…’

Milyonlarca asgari ücretlinin yapılacak zammı beklediği günlerde Yargıtay flaş bir karara imza attı.

KARARIN ALINMASINA SEBEP OLAN OLAY mask

Vasıflı bir işçinin büyükşehirlerde asgari ücretle yaşamasının hayatın olağan akışına ters olduğunu hükmetti.

KARARIN ALINMASINA SEBEP OLAN OLAY

Bir hukuk bürosunda aylık 4 bin TL maaşla çalışan katip, maaşının ödenmediğini belirterek İş Mahkemesi’ne başvuruda bulundu.

2/5
MAAŞIMI ALAMADIM mask

MAAŞIMI ALAMADIM

Hukuk bürosundaki görevine başlamadan evvel imzalatılan iş sözleşmesini maaşını alamadığını gerekçe olarak gösteren genç, büroda çalışan tek katip olduğu için yıllık izin kullanamadığını belirtti. Genç katip kendi tuttuğu masraf ajandasındaki bilgileri gerçek ücretin tespiti için kayıt altına aldığını açıklarken, işverenin istifa dilekçesi yazması halinde alacaklarını vereceğini söylediğini ancak güvenmediği için istifa dilekçesini vermediğini söyledi. Hak ettiği ücreti işverenden alamadığını belirten katip, kıdem tazminatı, yıllık izin ve alacaklarının tümünün faiziyle birlikte davalı tarafından karşılanmasını talep etti.

3/5
‘ASGARİ ÜCRETLE ÇALIŞIYORDU’ mask

‘ASGARİ ÜCRETLE ÇALIŞIYORDU’

Gencin hak ettiği maaşı alamadığını iddia ettiği hukuk bürosundaki davalı avukat ise genç katibin asgari ücretle çalıştırıldığını söyleyerek genç katibin iddialarını yalanladı. Mahkeme davanın kısmen kabulüne karar verdi. Alınan karar üzerine her iki tarafta temyize başvurunca Yargıtay 9. Hukuk Dairesi davaya dahil oldu.

4/5
HAYATIN OLAĞAN AKIŞINA UYGUN DEĞİL mask

HAYATIN OLAĞAN AKIŞINA UYGUN DEĞİL

Yargıtay işin vasıflı olduğunu, işçinin kıdemini ve yaşadığı şehri göz önünde bulundurarak genç katibin asgari ücretle çalışmasını hayatın olağan akışına uygun olmadığını belirtti. Ayrıca, işverenlerin vergiyi ve sigorta primini düşükten ödemek için ücret bordrolarında isteyerek yanıltıcı bilgiler girebildiğini hatırlattı.

Davalı ve davacının ayrı bilgiler sunduğu maaş konusunda ödenen tutarın doğrulunun önem kazandığını belirten Yargıtay, işçinin kıdemine, meslek unvanına ve hukuk bürosunda fiilen yaptığı mesleğe bakılacağını duyurdu. Bunun üzerine sunulan bilgilere göz atan Yargıtay, davalı avukatın katibe asgari ücret ödendiğini savunduğunu hatırlatarak “Davacının hukuk ofisinde sekreter olarak çalıştırıldığı anlaşılmaktadır” açıklamasında bulundu. Ayrıca Yargıtay, genç katibin avukat katibi belgesine sahip olduğunu hatırlattı.

Maaş tutarının tespiti için davacı tarafından saklanan masraf ajandalarına göz atıldı ve yargılama esnasında mahkeme kasasına bırakıldı.

5/5
NET ÜCRET 4 BİN TL mask

NET ÜCRET 4 BİN TL

Tüm bilgileri gözden geçiren Yargıtay, aldığı kararda davacının sunduğu dosyaların incelendiğini belirterek masraf ajandalarında davalının davacıya 2018 yılında 3 bin 500 lira, 2019 yılında ise 4 bin lira net ücret ödediğinin anlaşıldığını açıkladı. Davacının kıdeminin, yaşadığı şehrin ve yaptığı işin vasfının önemine vurgu yapan Yargıtay, bu durumun hayatın olağan akışına ters olduğunu belirtti. Tüm bu bilgileri sebep olarak gösteren Yargıtay, hukuk ofisinde sekreter olarak çalıştırılan katibin 3342 kodlu hukuk sekreterliği için TÜİK tarafından duyurulan emsal ücretle çalıştığının dosya içeriğine uygun düşeceğini belirterek davacının hak ve alacaklarının bu ücretle hesaplanmasına karar kıldı.

24 Eki 2021 - 22:05 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak MKG Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan MKG Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler MKG Haber editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı MKG Haber değil haberi geçen ajanstır.
Sitemizde yayımlanan içerikler editörler tarafından yazılmaktadır. Materyal "Video, Fotoğraf" Telif hakkı veya hak sahibi iseniz içeriğinizin kaldırılması için lütfen bizimle iletişime geçiniz!