- 09 Ara 2021 - 14:02 G: 09 Ara 2021 - 17:03

Asgari ücret toplantısında flaş gelişme! Asgari ücret 3 bin 100 lira olabilir!

Milyonlarca asgari ücretli maaşlarına yapılacak zammı beklerken, toplantılar devam ediyor. Asgari Ücret Tespit Komisyonu tarafından yapılan 3.toplantı tamamlandı. Toplantı sonrası Çalışma Genel Müdürü Nurcan Önder açıklama yaptı.

Haberin devamı diğer sayfada mask

Önde tarafından yapılan açıklamada TİSK’in yeni asgari ücreti 3 bin 100 lira olarak uygun bulduğunu söyledi. Türk-İş ise 3 bin 567 liranın altında bir ücreti kabul etmediğini açıkladı. Önder yaptığı açıklamada, “Ben daha farklı besin kaynakları ürünleri tercih ederim, bu da 3 bin 900’ün altına düşmez” dedi.

2/5
TÜİK RAPORLARI İNCELENDİ mask

TÜİK RAPORLARI İNCELENDİ

TİSK’in ev sahipliğinde düzenlenen 3.toplantı bugün tamamlandı. Toplantıda 2022 asgari ücretin belirlenmesi için Çalışma Genel Müdürlüğü ve TÜİK’ten gelen veri ve raporlar incelendi. Toplantıda işçi, işveren ve hükümet temsilcilerinden oluşan komisyon yer aldı.

Haberin devamı diğer sayfada

3/5
3 BİN 100 LİRA mask

3 BİN 100 LİRA

Toplantı sonrasında açıklama yapan Çalışma Genel Müdürü Nurcan Önder, “TİSK, TÜİK verilerine bakılarak asgari ücretin 3 bin 100 lira olması gerektiğini vurguluyor. Türk-iş ise asgari ücretin 3 bin 597 liradan aşağısında olmaması gerektiğini söylüyor. Ben daha farklı besin kaynakları ürünleri tercih ederim. Bu da 3 bin 900 liranın aşağısına düşmez” dedi.

TİSK Başkanı Burak Akkol ise yaptığı açıklamada, “Bizim için önemli bir süreç. Çok meşakatli bir süreç yönetiliyor. On binlerce satır verileri analiz ediyoruz. Kamu, meslek örgütleri, sivil toplum örgütlerinin tek tek görüşlerini alıyoruz. Bu sene işveren fedakarlık yapsın, kamu destek versin, çalışanların da rızasıyla 3’lü imza arayışındayız. Hızlı bitirmek istiyoruz. Devletimizin işverene vereceği teşviklerin, çalışanlara yapılabilecek birtakım vergi indirimlerinin oyunu çok rahatlatacağını düşünüyorum. Özellikle vergi indirimi ve teşvik konusu burada belirleyici olacaktır.” dedi.

Haberin devamı diğer sayfada

4/5
‘ 3’LÜ İMZA İSTİYORUZ’ mask

‘ 3’LÜ İMZA İSTİYORUZ’

Akkol yaptığı açıklamada 3’lü mutabakata ihtiyaç duyulduğunu açıkladı. Akkol konuyla ilgili olarak, “Biz bu sene 3’lü imza istiyoruz. Yani kamunun imzaladığı, Türk-İş’in imzaladığı aynı zamanda işverenlerin de imzaladığı 3’lü bir mutabakata ihtiyaç var. Dünya, ülkemiz, kolay zamanlardan geçmiyor. Pandeminin halen ortasındayız. Böyle bir mutabakat uzun yıllardır görülmedi. Bu mutabakatı bu sene yapmak istiyoruz. Yani bu sene işveren fedakarlık yapsın, kamu destek versin, çalışanların da rızasıyla beraber 3’lü bir imza arayışındayız. Son yıllarda işveren kesimi ondan önce işçi kesimiyle imzalanan yıllar var. Bu sene altını çizdiğimiz konu 3’lü imza oldu. Bir diğeri hızlı bitirmek istiyoruz. Doğal olarak bu konu çok gündem oluyor. Hepimizi ilgilendiriyor. Asgari ücretli 6 milyon 100 kişi değil onların aileleri, asgari ücrete yakın ücret alanlar, asgari ücrete yakın almasalar da bu ücret zammından olumlu veya olumsuz bir şekilde etkilenecek milyonlar var. Dolayısıyla tüm kamuoyunun ilgisi burada. Uzun vadeli yatırım, istihdam döngüsünü kırmayacak asgari ücret arayışı içerisindeyiz. Bazen bizlere düşük gelen bazen bizlere yüksek gelen farklı farklı rakamlar zikrediliyor. Bu rakamları çözmede devletimizin işverene vereceği teşviklerin, çalışanlara yapılabilecek bir takım vergi indirimlerinin hakikaten oyunu çok rahatlatacağını düşünüyoruz. Özellikle vergi indirimi ve teşvik konusu burada belirleyici olacaktır. Bu destekleri de alabilirsek biz 3’lü imzaya ulaşabileceğimizi düşünüyoruz. Burada TİSK çok kuvvetli bir irade ortaya koyuyor. Eylül ayından beri biz 3’lü imza istiyoruz. Ülkenin buna ihtiyacı var.” şeklinde konuştu.

Haberin devamı diğer sayfada

5/5
‘TÜİK’İN AÇIKLADIĞI ENFLASYON İLE GERÇEK ENFLASYON FARKLI’ mask

‘TÜİK’İN AÇIKLADIĞI ENFLASYON İLE GERÇEK ENFLASYON FARKLI’

Türk-İş Genel Sekreteri Nazmi Irgat ise TÜİK’in açıkladığı enflasyon verilerini eleştirdi. Irgat, “İçinde bulunduğumuz şartlar içerisinde asgari ücretli ve tüm çalışanların sıkıntılarını giderecek bir asgari ücret olsun istedik. Size iyi yorumlar aktardık ancak geldiğimiz yolda aynı durumda değiliz. Komisyonun sağlıklı bir karar vermesi söz konusu olamadı. TÜİK’in açıkladığı enflasyon ile gerçek hayatta yaşadığımız enflasyonda fark var. Döviz kurlarının yüzde 85 arttığını görüyoruz. Son 1.5 ayda anormal şekilde artan enflasyon insanların alım gücünün düşmesi dar gelirli insanları daha da zora soktu. Yaşanan enflasyon çarşı Pazar enflasyonunun ve büyüme rakamları da açıklanıyor. Büyümeden de refah payı alacağımız bir asgari ücret bekliyoruz.

Ancak şu ana kadar bunu sağlayamadık. Asgari ücretlinin gülümseyeceği ve refah seviyesinin artacağı bir asgari ücreti bulamadık. Bir toplantımız daha olacak ama başlangıçta erken bitiririz gibi düşünmüştük. 2022 yılı değerlendirme hesapları yapılsın istedik ancak benim kanaatimce öyle bir konum olmadığı ortaya çıkmış oldu. İşverenlerimizin büyük itirazı üzerine TÜİK rakamları açıklayamadı komisyon başkanımız açıkladı. Enflasyonunda 435 kalemde değerlendirme yapıyor ancak asgari ücretlinin ana kalemi 30 civarındadır. Kira, konut ulaşım vs ele alındığı zaman yüzde 50’den fazla arttığını görüyoruz. Tespitinde bunların dikkate alınacağı kanaatiyle asgari ücretin milli gelirden pay alacak bir yapıya ulaşması beklentimizdi. Önümüzdeki toplantılarda bunu umarım gideririz.” dedi.

09 Ara 2021 - 14:02 - Ekonomi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak MKG Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan MKG Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler MKG Haber editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı MKG Haber değil haberi geçen ajanstır.
Sitemizde yayımlanan içerikler editörler tarafından yazılmaktadır. Materyal "Video, Fotoğraf" Telif hakkı veya hak sahibi iseniz içeriğinizin kaldırılması için lütfen bizimle iletişime geçiniz!