- 09 Ara 2021 - 20:48 G: 09 Ara 2021 - 22:00

Petrol arama çalışmaları sonuç verdi! Tüm zamanların en büyük sondajı...

Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı, Türkiye'ye petrol müjdesi verdi. TPAO Genel Müdürü Melih Han Bilgin, tüm zamanların en yüksek sondajının yapıldığını duyurdu.

'YALNIZCA KARADA ÇALIŞMIYORUZ' mask

Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı Genel Müdürü Melih Han Bilgin, petrol arama ve tespit çalışmalarına ilişkin önemli bilgiler paylaştı. Bilgin, "150 arama kuyusuyla tüm zamanların en yüksek sondajına ulaşmayı hedefliyoruz." dedi.

'YALNIZCA KARADA ÇALIŞMIYORUZ'

TPAO Genel Müdürü Melih Han Bilgin, üretim sahalarının kara ile sınırlı kalmadığını, denizde de arama çalışmalarının başarıyla sürdürüldüğünü açıkladı. Bilgin,  "Petrol aramasını sadece karalarda yürüttüğümüz bir faaliyet olarak görmüyoruz. Son dönemde 8'i Akdeniz olmak üzere Karadeniz ile birlikte toplam 16 deniz kuyusunu başarıyla tamamladık. Karadeniz ve Sakarya'da gaz sahalarında çok önemli gaz keşifleri gerçekleştirildi" ifadelerine yer verdi.

2/9
'TÜM ZAMANLARIN EN YÜKSEK SONDAJI' mask

'TÜM ZAMANLARIN EN YÜKSEK SONDAJI'

Bilgin, 2021 yılı itibarıyla Türkiye petrol rezervlerine 60 milyon varil eklendiğini belirtti. Yeni yıl için toplam petrol üretiminin günlük 65 bin varile çıkarılmasının hedeflendiğini açıklayan Bilgin, "150 arama kuyusuyla tüm zamanların en yüksek sondajına da ulaşmayı hedefliyoruz" dedi.

3/9
'GÜNLÜK 42 BİN VARİL' mask

'GÜNLÜK 42 BİN VARİL'

Bilgin, yalnızca Batman'da günlük 42 bin varil üretimin yapıldığını belirtti. Yeni yılla birlikte Batman'da 50 bin varil üretim yapılabileceğini aktaran Bilgin, diğer bölgelerle birlikte Türkiye genelinde toplam varil üretiminin 65 bine çıkarılacağını kaydetti. Yeni yılla birlikte hedeflenilen üretime ulaşıldığında Cumhuriyet tarihinin en yüksek sondajının yapılacağını belirten Bilgin, "İnşallah aramalarımızda göstereceğimiz başarı ile halkımıza müjdeler veririz." diyerek konuştu.

4/9
HEDEF 65 BİN VARİL mask

HEDEF 65 BİN VARİL

Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı Genel Müdürü Melih Han Bilgin, Türkiye genelinde hedeflenen günlük üretim varil sayısını açıkladı. Bilgin'in aktardığı verilere göre Batman'da 50 bin, diğer bölgelerle birlikte Türkiye genelinde toplam 65 bin varilin hedeflendiğini belirtti.

5/9
'ŞEHİT ESMA ÇEVİK KUYULARI PLANLAMAYA ALINDI' mask

'ŞEHİT ESMA ÇEVİK KUYULARI PLANLAMAYA ALINDI'

Batman'da yapılan Şehit Esma Çevik Kuyusu'nda günlük 700 varil petrol üretildiğini belirten Bilgin, "Esma Çevik-2 ve Esma Çevik-3 kuyuları da planlamaya alındı, yakın dönemde bu bölgede bu kuyular da kazılacak. Şehit Yılmaz Özgenar kuyusunu ziyaret ettik, bu kuyunun tekrar üretime alınabilmesi için üzerine birtakım çalışmalar yapılacak" dedi.

6/9
'JEOFİZİK YAPIYI DAHA İYİ TANIYORUZ' mask

'JEOFİZİK YAPIYI DAHA İYİ TANIYORUZ'

Yapılan çalışmaların detayları hakkında bilgiler veren Bilgin, "Sonuçlar tabii ki tesadüfi değil. Havadan gravite manyetik çalışmaları yaptık. Bölgenin hem güvenlik şartları, hem jeolojik yapısı, topografyası jeofizik çalışmalarını yürütmek için çok elverişli değil. Dolayısıyla hiçbir jeolojik verimimizin olmadığı noktalarda havadan alçak irtifayla gravite manyetik veri toplama çalışmalarıyla beraber büyük bir veriye ulaşmış olduk. Bu çalışmalar aslında ortaya koyduğumuz başarı ve ortaya çıkan başarılar veriye dayanan, bilgiye dayanan, bilime dayanan yöntemlerin sonuçlarıdır. Şunu çok rahat söyleyebiliriz; bugün Türkiye'nin jeofizik yapısını, Güneydoğu Anadolu'nun jeofizik yapısı ve Türkiye'nin petrol bölgelerinin jeofizik yapısını eskiye göre daha iyi tanıyoruz." dedi.

7/9
'SINIRDAKİ KUYU SAYISI ARTACAK' mask

'SINIRDAKİ KUYU SAYISI ARTACAK'

Yeni yılla birlikte özellikle Şırnak çevresi başta olmak üzere sınırlarda yeni kuyuların açılacağına değinen Bilgin,  "Sınırda yürüttüğümüz yeni çalışmalar var. Bu çalışmaların önemli kısmı Şırnak ili içerisinde kalan Şehit Esma Çevik, Atak ve Kasrık kuyusu. Üç kuyumuz var. Bunlar yepyeni alanlar ve keşifle sonuçlanmış kuyulardır. Bu kuyular, Türkiye Petrolleri'nin yeni üretim sahaları olacak. Yeni Esma Çevikler, yeni Ataklar ve yeni Kasrik kuyuları kazılacak. Kasrık-2-3, Şehit Esma Çevik 2-3-4, arkası da gelecek" dedi.

8/9
'TÜRKİYE'NİN HER KARIŞ TOPRAĞINDA GÖREV YAPMAYA HAZIRIZ' mask

'TÜRKİYE'NİN HER KARIŞ TOPRAĞINDA GÖREV YAPMAYA HAZIRIZ'

Türkiye'nin belirli noktalarında halen arama çalışmalarının yapılamadığına değinen Bilgin, "Değişik gerekçelerle arama yapılmayan, faaliyet gösterilmeyen bölgelere bizim temel bakış açımız; Türkiye Cumhuriyeti'nin her karış toprağında bize verilen her görevi yapmaya hazırız. Dolayısıyla aslında büyük bir kararlılıkla yerel idarelerle, yerel birimlerle, mülki idarelerle, güvenlik birimlerimizle, polisimizle, askerimizle ve jandarmamızla büyük bir koordinasyon içerisinde daha önce gidilmemiş birçok bölgeye gidip, petrol aramacılığı yaptık ve bunlardan önemli sonuçlar aldık." ifadelerini kullandı.

9/9
'TOPLAM KUYU SAYISI 100'Ü GEÇECEK' mask

'TOPLAM KUYU SAYISI 100'Ü GEÇECEK'

Yeni yılla birlikte arama kuyularındaki sayının 100'ü aşacağını belirten Bilgin, "Yeni yılda yaklaşık 150 arama kuyusuyla tüm zamanların en yüksek sondaj miktarına ulaşmayı planlıyoruz. Arama ve tespit kuyuların toplamı 2022 yılında 100'ü geçecek. 2021 yılında ülkemizin petrol rezervlerine 60 milyon varil yeni rezerv ekleyerek karada katkı sağladık. Tabii yaptığımız keşifler bunun dışında bakıldığı zaman, denizde çok büyük dünya ölçeğinde bir keşif yapıldı. Birlikte değerlendirildiğinde büyüyen Türkiye'nin, büyüyen Türkiye Petrolleri daha yeni keşiflerde daha da pozisyonu güçlendirecek ve gelişecek." şeklinde konuştu.

09 Ara 2021 - 20:48 - Ekonomi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak MKG Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan MKG Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler MKG Haber editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı MKG Haber değil haberi geçen ajanstır.
Sitemizde yayımlanan içerikler editörler tarafından yazılmaktadır. Materyal "Video, Fotoğraf" Telif hakkı veya hak sahibi iseniz içeriğinizin kaldırılması için lütfen bizimle iletişime geçiniz!