- 13 Ara 2021 - 15:38 G: 13 Ara 2021 - 15:45

Büyükelçi açıkladı: Türkiye, o ülkede altın arayacak!

Güney Sudan’ın Ankara Büyükelçisi Guandong, Türk şirketlerinin Güney Sudan’da altın arama ve çıkarma çalışmaları yürüteceğini, konuyla ilgili gerekli ruhsatın çıkarıldığını açıkladı.

Haberin devamı diğer sayfada mask

Büyükelçi Guandong, Türk şirketlerinin gıda, madencilik, tarım, alt yapı, turizm başta olmak üzere birçok alanda yatırım yapacağını açıkladı. Guandong, 17 ile 18 aralık tarihleri arasında İstanbul’da düzenlenecek 3. Türkiye-Afrika Ortaklık Zirvesi hakkında açıklamalarda bulundu.

2/6
‘TÜRKİYE BİZİ DESTEKLEYEN ÜLKELERDEN BİRİ’ mask

‘TÜRKİYE BİZİ DESTEKLEYEN ÜLKELERDEN BİRİ’

Türkiye-Afrika Ortaklık Zirvesi öncesi açıklamalarda bulunan Guandong, Türkiye ile Güney Sudan ülkeleri arasındaki ilişkileri değerlendirdi. Büyükelçi Guandong, "Türkiye, bizim bağımsızlığımızdan önce ülkemizde temsilciliğini açtı ve bağımsızlığımızı kazandığımız gün ofislerini büyükelçiliğe çevirdi. Türkiye bizi bağımsızlığımızın öncesinden bugüne kadar destekleyen ülkelerden biri. Bu nedenle ilişkimize çok önem veriyoruz." ifadelerini kullandı.

Büyükelçi Guandong, Güney Sudan’ın 2015 yılındaki ticaret hacminin 6 milyon dolar olduğunu ve 5 yıl içerisinde 4 kata kadar artış yaşayarak 22 milyon dolara ulaştığını açıkladı. 2020 yılında 22 milyon dolarlık ticaret hacmine değinen Guandong, Türk firması THY’nin Güney Sudan’a seferler başlatacağını ve başlatılacak seferlerle birlikte ticaret hacminin yükseleceğine inandıklarını aktardı.

Haberin devamı diğer sayfada

3/6
‘TÜRK ŞİRKETİ ALTIN ARAYACAK’ mask

‘TÜRK ŞİRKETİ ALTIN ARAYACAK’

Türk şirketlerinin Güney Sudan’daki varlığını değerlendiren Guandong,  “Türk iş insanlarını Güney Sudan'ı daha çok ziyaret etmeye teşvik ediyoruz. Şu anda başkent Juba'da 4 Türk inşaat şirketi var. Bir Türk şirketi tarım alanında yaklaşık 130 milyon dolarlık yatırım yapıyor. Ayrıca madenlerimizle de ilgilenen Türk şirketleri var. Bir Türk şirketi 5 altın arama ve çıkarma ruhsatı aldı. Yakın zamanda çalışmalara da başlayacaklar. Daha çok Türk şirketinin Güney Sudan'a yatırım yapmasını istiyoruz. Türk şirketleri de ekim ayındaki Türkiye-Afrika Ekonomi ve İş Forumu'nda Güney Sudanlı yetkililerle görüşerek ilgisini gösterdi.” şeklinde konuştu.

Haberin devamı diğer sayfada

4/6
‘GIDA ALANINDA YATIRIM YAPILMASINI İSTİYORUZ’ mask

‘GIDA ALANINDA YATIRIM YAPILMASINI İSTİYORUZ’

Büyükelçi Guandong, Güney Sudan’da genç nüfusun fazla olduğuna değinirken, bu sebeple iş gücünün kuvvetli olduğunu açıkladı. Guandong, Guney Sudan’da demir yolu, köprü, havalimanı, okul, hastane gibi alt yağı ve inşaat çalışmalarına öncelik verildiğini açıkladı. Ek olarak madenciliğe de büyük önem verildiğini açıklayan büyükelçi, petrol üretilmesinin yanı sıra ülkedeki altın, uranyum ve çinko yataklarının varlığına değindi.

Güney Sudan Türkiye Büyükelçisi Guandong, ülkedeki toprakların tarıma elverişli olduğunun altını çizdi. Guandong, “Afrika'da verimli ve sulak arazilere sahip birkaç ülkeden biriyiz. Hem yer altı hem de nehir sularıyla beslenen topraklarımız var. Türk şirketlerinin gıda alanında fabrikalar ve yatırım yapmasını istiyoruz. Ülkemizde mango ve ananas gibi doğal olarak yetişen ürünlerimiz var ancak bunları işleyemiyor, paketleyip satamıyoruz. Ayrıca Doğu Afrika'nın en önemli bal üreticilerinden biriyiz ve Kanada ile Avustralya'dan yatırımlar alıyoruz.” dedi.

Haberin devamı diğer sayfada

5/6
‘SALGININ AFRİKA’DA AZ ETKİ GÖSTERMESİ AVRUPA’DA HAYAL KIRIKLIĞI YARATTI’ mask

‘SALGININ AFRİKA’DA AZ ETKİ GÖSTERMESİ AVRUPA’DA HAYAL KIRIKLIĞI YARATTI’

Guandong, Covid-19 sürecinde Güney Sudan’ın yoğun ve erken önlemler aldığını, bu sebeple de salgından çok az etkilendiğini belirtti. Genel olarak Afrika’da salgının etkili olmadığını belirten Guandong, Omicron varyantınınsa Avrupa’da abartıldığını vurguladı.

Güney Afrika’da ortaya çıkan ve tüm dünyaya yayılan Omicron varyantı DSÖ tarafından en tehlikeli varyant olarak tanımlanmıştı. Guandong ise varyantın abartıldığını ve diğer varyantlardan bir farkı olmadığını açıkladı. Çarpıcı açıklamalarda bulunan Guandong, “Omicron varyantı yeni bir keşif. Bunu keşfedenler semptomların daha hafif geçtiğini saptadı ancak Batı medyası bu varyantı çok büyütüyor ve Afrika'yı hedef alıyor. Sanırım salgının Afrika'yı Avrupa'dan ve dünyanın başka bölgelerinden daha az etkilemesinden kaynaklı bir hayal kırıklığı var. Bu varyantın önceki varyantlardan daha ciddi olmadığı görülüyor.” dedi.

Haberin devamı diğer sayfada

6/6
‘BATI BASINI YAŞANANLARI DAHA VAHİM GÖSTERMEYE ÇALIŞIYOR’ mask

‘BATI BASINI YAŞANANLARI DAHA VAHİM GÖSTERMEYE ÇALIŞIYOR’

Sudan ve Etiyopya arasındaki krize değinen Guandong, yaşananların batı medyası tarafından vahim gösterilmeye çalışıldığına vurgu yaptı. Guandong, “Hükümetimiz Etiyopya hükümeti ile Tigray Halk Kurtuluş Cephesi arasında ara buluculuk yapma kararı aldı. Barışçıl bir müzakerenin yollarını arıyoruz çünkü Etiyopya Afrika'nın ekonomik kalkınmışlık açısından önde gelen ülkelerinden birisi ve bu seviyenin altına düşmelerini istemiyoruz. Dünyanın başka ülkeleri bu konuda çok da yardımcı olmuyor. Batı basını yaşananları daha vahim göstermeye çalışıyor ancak biz ara buluculuk yapmaya çalışıyoruz. Taraflara önce ateşkes ardından da barışçıl çözüm için mesajlar gönderdik.” diyerek konuştu.

Türkiye-Afrika Zirvesi öncesi temennilerini de dile getiren Guandong, “Güney Sudan ile Türkiye arasında kalkınma, altyapı, madencilik ve insani yardım alanlarında yeni iş birliği kapılarının açılmasını umuyoruz. Son yıllarda sellerle mücadele ediyoruz ve insani yardım konusunda yardımlar bekliyoruz.” ifadelerine yer verdi.

13 Ara 2021 - 15:38 - Dünya


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak MKG Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan MKG Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler MKG Haber editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı MKG Haber değil haberi geçen ajanstır.
Sitemizde yayımlanan içerikler editörler tarafından yazılmaktadır. Materyal "Video, Fotoğraf" Telif hakkı veya hak sahibi iseniz içeriğinizin kaldırılması için lütfen bizimle iletişime geçiniz!